to startpage
    kalite Profili
Ana Sayfa Şirket Ürünler Servis Kalite Pencere Tekniği
 
  DIN ISO 9001
  RAL Kalite Güvencesi
  Ürün Özellikleri
    Isı Yalıtımı
    Ses Yalıtımı
    Güvenlik
    Uzun Ömürlülük ve Bakım
  Çevre Sağlığı

  Geri Dönüşüm (Recycling)
PVC pencerelerin geri dönüşümünü VEKA Umwelttechnik GmbH’da gerçekleştiriyoruz
 devam

Çevre Sağlığı

VEKA, üretimden çürüğe çıkan PVC pencerelerin geri dönüşümüne kadar, çevre sağlığına uygun konseptlerle çalışmaktadır. Özellikle karmaşık olan endüstriyel imalat proseslerinin tüm çalışma aşamalarında çevre sağlığına mümkün olduğunca zarar vermemek gerekmekte ve bunun için de önemli imkanlar bulunmaktadır.

Bir hammadde olan PVC bu doğrultuda önemli avantajlar sağlamaktadır. Söz konusu avantajlar, modern imalat yöntemleri sayesinde çevre sağlığına uygun bir üretim aşamasında başlayıp, enerji tasarrufu sağlayan işleme prosesine kadar uzanmaktadır. Kesintisiz çalışma devreleri enerji ve su ihtiyacını azaltmaktadır. Şirket arazisinin boş alanlarına yağan yağmur suyu, bitki arıtma tesisinde lastik ve yağ kalıntılarından arıtılarak dahili su devresine iletilir.

Eski pencere ve kapıların geri dönüşümünde de VEKA sektörün öncüsüdür: Bu doğrultuda kardeş şirket olan VEKA Umwelttechnik 1993 yılında Thüringen/Behring ilinde Avrupa’nın en modern geri dönüşüm işletmesini tüm PVC pencereler için faaliyete geçirmiştir. Bu işletmede, tam otomatik bir proses sayesinde türünde saf PVC geri kazanılmaktadır. Geri kazanılan bu malzeme kalite kaybına uğramadan tekrar yeni profillerin üretimine aktarılabilmektedir. Böylelikle, PVC malzemesinden olan eski yapı elemanları, katı atık sahalarına gitmek yerine, tekrar değerli hammadde haline getirilebilmektedir.

VEKA AG, 2002 yılının Haziran ayında kurulan Rewindo GmbH firmasının ortağıdır. Bu şirketin hedefi, eski PVC pencere malzemelerinin ve profillerin imalatından doğan üretim atıklarının ve aynı şekilde aynı türdeki ürünlerin değerlendirilmesi konusunda Avrupa PVC sektörünün gönüllü öz yükümlülüğünü gerçekleştirmesini koordine, belgelendirme ve kontrol etmektir.

 

  bu sayfayı yazdır
  sayfanın başına dön
  geri